Mung pupelės: nauda, auginimas ir receptai

Mung pupelių aprašymas ir kilmė
Ką tai yra mung pupelės?
Mung pupelės, dar žinomos kaip žalieji gramai (Vigna radiata), yra mažos, žalios spalvos pupelės, dažnai naudojamos Azijos virtuvėje. Jos yra ypatingos dėl savo maistingumo, turinčios daug baltymų, skaidulų bei vitaminų. Be to, mung pupelės yra puikus augalinis šaltinis gyvybiškai svarbių mineralų, tokių kaip geležis, magnys ir kalcis. Jos gali būti valgomos virtos, kepamos ar netgi daigintos, kas baziniam patiekalui suteikia papildomo skonio ir maitingumo.
Istorija ir kultivacija
Mung pupelės turi ilgą ir turtingą istoriją. Jos yra kilusios iš Indijos ir buvo auginamos daugiau kaip 4 500 metų. Mung pupelės buvo labai vertinamos dėl savo greitos augimo ir gebėjimo prisitaikyti prie įvairių klimato sąlygų. Šiandien jos plačiai auginamos Azijoje, ypač Indijoje, Mianmare, Tailande ir Vietname. Pupelių auginimo procesas paprastai apima sėklų sėjimą vasaros pradžioje, kai temperatūra pakankamai šilta, o derliaus nuėmimas prasideda po 60–90 dienų.
Šalys, kuriose auginamos
Mung pupelės yra ypač populiarios Azijos šalyse. Indija yra didžiausia pasaulyje mung pupelių augintoja, tačiau taip pat jos sėkmingai auginamos Bangladeše, Tailande, Vietname ir Kinijoje. Daugiau mažesnėje skalėje mung pupelės auginamos ir Europoje, kur jos vertinamos dėl savo maistingumo ir naudojamos bendrosios sveikatos palaikymui. Augindami mung pupeles, ūkininkai gali pasinaudoti jų nauda dirvožemio kokybei, nes pupelės prisideda prie azoto kiekio dirvožemyje, tokiu būdu mažindamos trąšų naudojimo poreikį.
Mung pupelių nauda sveikatai
Mitybinė vertė mung pupelių
Mung pupelės yra gausios maistinių medžiagų. 100 gramų virtų mung pupelių turi apie 23 gramus baltymų, 0,3 gramų riebalų, 15 gramų angliavandenių ir net 8 gramus skaidulų. Be to, jos yra puikus antioksidantų šaltinis, kurie padeda kovoti su uždegimais ir sumažina riziką susirgti lėtinėmis ligomis. Mung pupelės taip pat turi mažai kaloringų savybių, todėl jie yra puikus pasirinkimas žmonėms, kurie nori kontroliuoti savo svorį.
Nauda virškinimui ir svorio kontrolei
Mung pupelės yra puikus maistas virškinimui. Dėl didelio skaidulų kiekio jos prisideda prie žarnyno sveikatos, padedamos išvengti vidurių užkietėjimo. Be to, skaidulos suteikia jausmą, kad esate sočios, o tai padeda kontroliuoti apetitą ir užkirsti kelią persivalgymui. Reguliarus mung pupelių vartojimas gali padėti pagerinti medžiagų apykaitą ir sumažinti svorį. Būtent todėl skirtingose dietose mung pupelės dažnai rekomenduojamos kaip natūralus svorio valdymo metodas.
Potenciali nauda odai
Paskutiniais metais moksliniai tyrimai nustatė, kad mung pupelės gali turėti teigiamą poveikį odai. Jos yra gausios vitaminų ir mineralų, kurie padeda palaikyti odos sveikatą. Antioxidantai, esantys mung pupelėse, padeda kovoti su odos senėjimu ir uždegimu. Be to, mung pupelių sultys dažnai naudojamos kaip natūralus odos šveitiklis, o jų daigai gali būti naudojami kaip ingredientas odą drėkinančiose kaukėse. Mung pupelės gali būti ne tik naudingos sveikatai, bet ir natūrali priemonė grožiui gerinti.
Mung pupelių auginimo procesas
Dirvožemio pasiruošimas
Mung pupelių auginimui svarbu pasiruošti tinkamą dirvožemį. Idealus dirvožemis turėtų būti lengvas, gerai drenuotas, turintis dalies organinių medžiagų. Prieš sėjant pupeles, rekomenduojama dirvožemį iškasti ir pridėti komposto ar subrendusio mėšlo, kad pagerintumėte jo struktūrą ir derlingumą. dirvožemio pH lygis turėtų būti tarp 6,0 ir 7,0. Atsižvelgiant į tai, kad mung pupelės gerai auga šilčiau, dirvožemio temperatūra turėtų būti bent 20°C.
Auginimo sąlygos
Mung pupelės geriausiai auga saulėtose vietose, kur joms kasdien būna 6-8 valandas tiesioginių saulės spindulių. Sėjanti pupeles, jos gali būti dedamos 3-5 cm gylyje, o tarpai tarp sėklų turėtų būti maždaug 10-15 cm. Mung pupelės reikalauja reguliaraus laistymo, ypač augimo laikotarpiu, tačiau būtina vengti perlaistymo, nes tai gali sukelti šaknų puvinį. Mung pupelės nebijo trumpalaikių sausros laikotarpių, tačiau geriausiai, kai kasdien yra pakankamai drėgmės.
Derliaus nuėmimas ir saugojimas
Mung pupelės paprastai yra pasiruošusios derliui po 60–90 dienų nuo sėjos. Derlius nuimamas, kai augalai išdžiūsta, o ankštys įgauna rudą spalvą. Anksčiau pupeles rekomenduojama palikti ant augalų, kad jos tinkamai subręstų. Po nuėmimo, mung pupeles reikia laikyti sausoje ir tamsioje vietoje, kad jos išlaikytų savo maistingumą ir nesugestų. Tai padeda užtikrinti, kad pupelės galėtų išlaikyti savo šviežumą iki 6 mėnesių ar ilgiau.
Populiarūs mung pupelių receptai
Apskaičiuoti pupelių daigai
Mung pupelių daigai yra ypač populiarūs Azijos virtuvėje ir juos lengva gaminti namie. Norint paruošti mung pupelių daigus, pirmiausia reikia namuose mėnesį laikyti naktį mirkyti 1 puodelį mung pupelių, o kitą dieną nusausinti. Po to, pupeles reikia dėti į indą, uždengti drėgnu marle ir laikyti šiltoje bei tamsioje vietoje. Kasdien jas reikia drėkinti. Daigus galima skinti po 2-4 dienų įsigijus norimą ilgį. Jie puikiai papildo salotas, sumuštinius ir kitus patiekalus.
Kuo skanūs mung pupelių troškiniai
Mung pupelių troškiniai yra maistingas ir sotus pasirinkimas. Jie gali būti ruošiami kartu su daržovėmis, rudaisiais ryžiais ir prieskoniais, tokiais kaip imbieras ir česnakas. Norėdami pagaminti tokius troškinius, pradėkite nuo pupelių virimo, po kurio galite pridėti mėgstamų daržovių, pavyzdžiui, morkų, cukinijų ir pomidorų. Troškinys puikiai tinka daugiasluoksniam virtuvių puodui, kur jis gali būti virinamas ilgai, kol ingredientai suminkštės ir susijungs mėsos skonio ansamblyje. Svarbu derinti naudoti natūralius prieskonius, kad išryškinti natūralų pupelių skonį. Mung pupelių troškiniai yra ne tik sotūs, bet ir pilni maistingųjų medžiagų, idealiai tinka tiems, kurie laiko dietas.
Mung pupelių sriuba receptas
Mung pupelių sriuba yra dar vienas skanus ir maistingas patiekalas, kurio lengva paruošti. Mung pupeles pirmiausia reikia virti vandenį su daržovėmis, pridėti prieskonių, tokių kaip kuminas ar koriandras. Po to, pupeles reikia virti, kol jos suminkštės, ir naudoti blenderyje, kad būtų pasiekta vienalytė tekstūra. Sriuba gali būti paskaninta citrinos sultimis ar žolelėmis prieš serviruojant. Tai puikus patiekalas, kai norisi šiltos, gaivinančios vakarienės., puikiai dera su duona ar krutonais.
Klausimai ir atsakymai apie mung pupeles
Kaip tinkamai ruošti mung pupeles?
Yra keletas būdų, kaip ruošiant mung pupeles. Pirmiausia, prieš virimą, rekomenduojama pupeles kruopščiai išplauti ir mirkyti apie 4-6 valandas. Po to jas reikėtų virti šviežiame vandenyje paprastai 30–45 minutes arba, jei norite švelnesnės tekstūros, gali būti naudojami slėginiai puodai. Mung pupelės gali būti naudojamos kaip pagrindinis ingredientas patiekaluose, treniruojant jas rūkotieji ryžiai arba daržovių troškiniai.
Kerminiai mitai apie mung pupeles
Daugelis žmonių klaidingai mano, kad mung pupelės yra nevalgomos šviežios, tačiau tai yra klaidinga. Šviežios mung pupelės yra valgomos virintos arba net neapdorojamos, tačiau dauguma reikalingų maistinių medžiagų yra pasiekiamos tik perdirbus pupeles. Taip pat, nors kai kurie mano, kad mung pupelės sukelia pilvo pūtimą, tai gali priklausyti nuo asmeninių maisto tolerancijų, o ne pačių pupelių.
Kur įsigyti kokybiškų mung pupelių?
Kokybiškų mung pupelių galima rasti įvairiose parduotuvėse, sveiko maisto parduotuvėse, taip pat internete. Renkantis pupeles, atkreipkite dėmesį į jų šviežumą ir išvaizdą. Geriausiai vertinamos ekologiškos mung pupelės, nes jie užtikrina, kad nėra cheminių pesticidų. Patartina prieš pirkimo pasidomėti pirkimo rekomendacijomis ar net pasirinkti pardavėją, kuris specializuojasi ekologiškame maisto produkte.
Leave a Reply